Skrzynka pocztowa powinna znajdować się na każdej posesji. To dziś w Polsce prawny obowiązek ale skrzynka to też, po prostu, element krajobrazu naszych wsi, miasteczek i miast, który powinien być standardem – jak numer domu czy dzwonek do drzwi.
Każdy z nas – mieszkańców gminy otrzymuje przecież na adres domowy listy, gazety lub zawiadomienia o możliwości odbioru przesyłek. Oczywiście z różną częstotliwością – jedni niemal codziennie inni rzadziej, np. kilka razy w roku. Wszystkim nam jednak zdarza nam się narzekać, że listy lub gazety są zamoczone, zniszczone albo, że nie otrzymaliśmy oczekiwanego listu, awiza, czy choćby różne informatory dotyczące Naszej Gminy.
DLACZEGO WARTO?
Po pierwsze – sami niewielkim kosztem możemy skutecznie zapobiec takim sytuacjom. Po drugie – uchroni to przesyłki nie tylko przed działaniem warunków atmosferycznych ale także, co ważne, przed dostępem do nich innych osób. Zadbamy przy tym o to, aby korespondencja docierała do nas niezniszczona.
Jednocześnie warto dodać, że posiadacze skrzynek oddawczych mogą skorzystać z usługi Poczty Polskiej S.A. – wrzutu do skrzynki oddawczej listu poleconego bez potwierdzenia odbioru ,,Polecony do skrzynki”. Usługa ta powiązana jest z otrzymywaniem bezpłatnych SMS-ów albo e-maili z informacją o doręczeniu przesyłki poleconej do skrzynki. Formularz można złożyć w formie elektronicznej https://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/odbior/r-skrzynki/ albo w formie papierowej (formularze dostępne w placówkach pocztowych i u listonosza). Usługa jest bezpłatna.
W ZGODZIE Z PRZEPISAMI
Nie bez znaczenia jest również to, że umieszczając oddawczą skrzynkę pocztową w miejscu dostępnym dla operatorów pocztowych dowodzimy, że jesteśmy społecznością odpowiedzialną – respektującą obowiązujące przepisy prawa. O obowiązku (od 1 stycznia 2013r) umieszczenia skrzynki pocztowej mówią przepisy Ustawy Prawo Pocztowe oraz Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. Postarajmy się być Gminą, w której na każdej posesji będzie skrzynka pocztowa na korespondencję.
Należy dodać, iż właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty, które takimi nieruchomościami władają, mają również obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Obowiązek oznaczenia budynku numerem porządkowym wynika z art. 47b ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz .U. 2017.0.2101 t. j.). Niedopełnienie obowiązku wynikającego z powyższego przepisu skutkuje popełnieniem wykroczenia określonego w art. 64 Kodeksu Wykroczeń (Dz. U. 2018.0.618 t. j.).
Powyższe aspekty mają zarówno znaczenie dla poprawy jakości i skuteczności dostarczanej do adresatów korespondencji ale także istotnie usprawniają działania wszystkich podmiotów, dla których łatwość identyfikacji domów jest niezwykle ważna, czasami nawet dla ratowania życia i zdrowia.
GDZIE KUPIĆ?
W tym pomocny może być Urząd Pocztowy gdzie można zakupić skrzynki w różnych kolorach, odpowiedniej wielkości,
w których zmieści się oprócz listów również prasa. Zaopatrzenie się w taką skrzynkę może być jeszcze prostsze.
Uwaga – wystarczy zapytać swojego listonosza a on dostarczy ją bezpośrednio do Państwa domu.
Zaszufladkowano do kategoriiBez kategorii|Możliwość komentowania Skrzynka pocztowa na każdej posesji w naszej gminie. została wyłączona
W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze proszą o przestrzeganie procedur i zaleceń wydanych przez organ państwa i odpowiednie służby.
Apelujemy do osób starszych, by w miarę możliwości ograniczyły działalność społeczną. Prosimy, o ile to możliwe ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Apelujemy też do wszystkich mieszkańców, żeby otoczyć swoich starszych, niepełnosprawnych członków rodziny, niesamodzielnych sąsiadów sąsiedzką opieką, by w razie potrzeby zaoferować im pomoc, dopytać, czy czegoś nie potrzebują, zaoferować robienie niezbędnych zakupów, zakupu leków czy załatwienie niezwłocznych drobnych spraw lub zgłosić potrzebę wsparcia do
Zaszufladkowano do kategoriiBez kategorii|Możliwość komentowania Apel została wyłączona
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników – w związku z
działaniami profilaktycznymi mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się
koronawirusa COVID-19 zwracamy się z uprzejmą prośbą o ograniczenie wizyt w
Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze.
W sprawach pilnych prosimy kontaktować się z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze telefonicznie lub drogą elektroniczną (tel. 85 722 65 49, e-mail: gopsnd@op.pl).
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń, pisma, podania oraz inną korespondencję można składać:
• drogą elektroniczną,
• za pośrednictwem operatora pocztowego,
• w skrzynce umieszczonej w budynku, w którym mieści się GOPS.
Kontakt bezpośredni w sytuacjach szczególnych po uprzednim umówieniu się telefonicznym.
Zaszufladkowano do kategoriiBez kategorii|Możliwość komentowania KOMUNIKAT została wyłączona
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa, Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze informuje, że od 16 marca 2020 r. do odwołania bezpośrednio obsługuje klientów wyłącznie w sprawach rejestracji zgonu.
W sprawach przyjęcia zapewnienia do zawarcia małżeństwa cywilnego lub wyznaniowego oraz wydawania zaświadczeń i w sprawach dotyczących dowodów osobistych petenci będą przyjmowani po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Wszelkie informacje będą udzielane drogą telefoniczną (85) 7226057 bądź elektroniczną usc.nowydwor@gmail.com
Zaszufladkowano do kategoriiBez kategorii|Możliwość komentowania Informacja Urzędu Stanu Cywilnego w Nowym Dworze została wyłączona
Informacja Wójta do mieszkańców Gminy Nowy Dwór dotycząca koronawirusa
W związku z panującym w Polsce zagrożeniem epidemiologicznym związanym z występowaniem koronawirusa Wójt Gminy Nowy Dwór informuje, iż od dnia 13 marca 2020 roku do odwołania, Urząd Gminy wraz z podległymi jednostkami są zamknięte aż do odwołania.
W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych prosimy o korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną.
Sugeruje także dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną.
Wszystkie podjęte działania profilaktyczne mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.
Wójt przypomina o stosowaniu się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych i medycznych.